Geneza powstania PSM w Radomsku
Powstanie PSM I st. w Radomsku było wynikiem głębokich tradycji muzycznych i potrzeb radomszczańskiego środowiska. Świadczy o tym fakt działania już od 1908 r. Towarzystwa Śpiewaczego ,,Lutnia”.
W okresie międzywojennym orkiestry mandolinowej i zespołu smyczkowego (1920 r.). Dwóch gimnazjalnych orkiestr dętych. Powstanie w 1923 r. Towarzystwa Śpiewaczego im. Stanisława Moniuszki, które prowadziło ożywioną działalność, posiadając trzy chóry: mieszany, męski i tzw. młodociany kwartet smyczkowy, orkiestrę symfoniczną oraz orkiestrę dętą,
Po wyzwoleniu kraju wznawia swoją działalność ,,Towarzystwo Spiewcze” im. Stanisława Moniuszki, powstaje ,,Międzyspółdzielniana Orkiestra Symfoniczna”, wielokrotnie nagradzana dyplomami, nagrodami (między innymi nagrody Ministra Kultury i Sztuki Lucjana Motyki). Przy Miejskim Domu Kultury powstają zespoły odgrywające ważną rolę w życiu muzycznym miasta, takie jak: ,,Cyklamen”, ,,Zygzag” i kabaret ,,Nietoperz”.
Na terenie Radomska zakłady produkcyjne posiadają własne orkiestry dęte (Komuna Paryska, Fameg, Huta Szkła). Technikum Mechaniczne w Radomsku posiada własną orkiestrę dętą kierowaną przez Bogdana Stołowskiego. Ważną rolę na terenie miasta odgrywa ówczesne Liceum Pedagogiczne, które kształci kadrę do nauczania muzyki i śpiewu w szkołach podstawowych. Przy Klubie ZNP działa – chór mieszany, męski zespół wokalny oraz zespół instrumentalny.
Powstanie PSM I st. im. Grażyny Bacewicz w Radomsku
Biorąc pod uwagę wzrost potrzeb kulturalnych radomszczańskiego społeczeństwa oraz fakt prężnie działającego pod dyrekcją Danuty Cygankiewicz Społecznego Ogniska Muzycznego, posiadającego podstawową bazę dla mającej powstać szkoły muzycznej w postaci kadry, władze miasta, powiatu i województwa podjęły starania o powołanie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Radomsku.
PSM I st. utworzona została na mocy Zarządzenia Nr 57 Ministerstwa Kultury i Sztuki z dnia 17 sierpnia 1974 r. –
Wyżej wymienione zarządzenie określa również, że ,,w roku szkolnym 1974/75 czynne będą w szkole klasy I i II działu dziecięcego i klasy I i II działu młodzieżowego, a w każdym następnym roku –
Wydział Oświaty i Wychowania oraz Kultury Urzędu Powiatowego w Radomsku powołał komisję w celu przeegzaminowania kandydatów ubiegających się o przyjęcie do nowo powstałej od września 1974 r. PSM I st. w Radomsku. Skład Komisji:
Sławomir Jaczewski –
Danuta Cygankiewicz –
Jadwiga Guziak, Julita Klimek, Bogdan Studziński –
Przesłuchano 150 kandydatów: uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego oraz kandydatów bez przygotowania muzycznego w dniach 26-
Szkolny plan nauczania oprócz gry na instrumencie głównym przewidywał zajęcia teoretyczne: w dziale młodzieżowym –
Pierwszymi nauczycielami byli: Bogusław Studziński (kierownik działu młodzieżowego), Jadwiga Guziak
(kierownik działu dziecięcego), Maria Kocimska, Jan Jackowski, Krystyna Jaczewska, Ryszard Poszwiński, Jolanta Wuro,
Henryk Marchwiński, Wojciech Dybek, Jerzy Siwek, Julita Klimek.
Kadrę administracyjną stanowili: główna księgowa –
Uczniów
Nauczycieli
Grupy wiekowe
LAT HISTORII
PSM I st. im. Grażyny Bacewicz w Radomsku
Adres: Radomsko, ul. Kościuszki 14
Telefon: 48 44 683 24 07
Email: psmbacewicz@interia.pl
Godziny otwarcia: Pon-Pt: 12:00 - 20:00